W jaki sposób zachęcić uczniów do działalności wolontariackiej?-Debata
28.11.2019 r. odbyła się debata panelowa na temat działalności wolontariatu.
W debacie udział wzięli uczniowie klas 5 i kas 8. Wolontariat jest niezwykle ważną formą pracy na rzecz innych. Dzięki niemu wiele instytucji oferuje swoim beneficjentom pomoc osób życzliwych, pełnych entuzjazmu i chęci działania. Wolontariat wzbogaca jednak także samego wolontariusza: poza zyskami wynikającymi ze specyfiki wykonywanych zadań, pozwala mu zdobyć bezcenne doświadczenie, uczy wrażliwości na innych i odpowiedzialności. Warto zastanowić się, jak zachęcić większą liczbę uczniów do działalności wolontariackiej.
Debata była okazją do wymiany doświadczeń dla osób zainteresowanych wolontariatem szkolnym i pozwoliła zastanowić się, w jaki sposób zachęcić do tej formy pracy jak najwięcej uczniów. Proponowany sposób przeprowadzenia debaty umożliwił jednocześnie prezentację działań wolontariatu szkolnego szerszemu gronu odbiorców.
W trakcie debaty odpowiadano na pytania:
- Co można zyskać dzięki wolontariatowi?
- Czy szkoła jest dobrym miejscem na wolontariat?
- Czy wolontariat przeszkadza w nauce?
- Czy wolontariat jest widoczny w szkole? Co można zrobić aby działalność była bardziej znana?
W tym miejscu padały bardzo dojrzałe wypowiedzi: „Wolontariat to sposób na nudę i znalezienie możliwości do działania. Wiele osób nie ma pomysłu na własne akcje ale za to chętnie włączają się w działania innych”, „W ten sposób mogę odkrywać nowe możliwości i realizować swoje pasje”, Potwierdzają, że szkoła promuje postawy wolontariackie i stwarza uczniom możliwość działania w akcjach zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. W dodatku jest to w dużej mierze czas spędzony w szkole po lekcjach lub też poza nią. Udział w różnego rodzaju akcjach nie tylko zajmuje dużo czasu ale jest też bardzo wyczerpujący. Jednakże nie ma on negatywnego wpływu na zaniedbanie nauki szkolnej. Aby szerzej rozpropagować wolontariat i konkretne działania, dobrze zdaniem uczniów byłoby przeprowadzić powyższą debatę dla szerszego gremium. Sprawi to, że wolontariat szkolny będzie widoczny i zyska nowych wolontariuszy.
Na zakończenie prowadzący debatę wygłosił słowo podsumowania i podziękował wszystkim uczestnikom oraz pozostałym gościom za udział w debacie.