Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Biblioteka

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

SZANOWNI RODZICE!

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają

Polecam kilka książek dla młodszych dzieci, które pomogą trochę oderwać myśli i przeniosą czytelnika, z zachowaniem kwarantanny do innego świata:
"Mrówki małe i duże" - Kompendium wiedzy na temat malutkich zwierząt powszechnie występujących w najbliższym otoczeniu. Budowa mrówek, ich życie w licznej społeczności (w Polsce jedna kolonia mrówki ćmawej może liczyć nawet ponad milion robotnic), podział obowiązków w mrówczej rodzinie, zajęcia robotnic, powstawanie nowych kolonii mrówczych, larw, budowa mrowiska, przywileje królowej, pożywienie mrówek. Książka zachęca do prowadzenia własnych badań naukowych i obserwacji.
Dziewięć opowiadań o dziewięciu zwierzętach obdarzonych ludzkimi cechami. Wyobraź sobie mrówkę tańczącą z nosorożcem, który na dodatek nieco się obawia, by nie nadepnęła mu na odcisk. Lub owcę w mini i na platformach. Czy takie sytuacje są możliwe?

Jak te duże i małe zwierzęta się porozumiewają?
"Wszyscy jesteśmy wyjątkowi" - Celem opowiadań jest pokazanie, że często ci, którzy w siebie nie wierzą, są postrzegani przez innych jako osoby bardzo interesujące i wartościowe. Że nieraz mamy kompleksy, które przeszkadzają nam czerpać radość z życia, a tak naprawdę są to bariery stworzone przez nas samych. I że każdy jest potrzebny taki, jaki jest – bo z tym, co otrzymaliśmy w życiu, możemy zrobić wiele wartościowych rzeczy. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi.
Te pełne dowcipu opowieści o zwierzętach pięknie zilustrowała Ewa Beniak-Haremska
"Przyjaciele" - Nastoletnia Ania przenosi się z prowincji do stolicy. Razem z rodzicami wynajmuje mieszkanie w kamienicy z zaniedbanym podwórkiem. Miłośnicy natury powoli zmieniają otoczenie i tym samym zwracają uwagę wszystkich na miejsce, w którym toczy się codzienne życie. Początkowa wrogość rówieśników z podwórza przeradza się w przyjaźń i chęć zmiany świata na lepszy, począwszy od własnego podwórka. Dosłownie i w przenośni. Współautorką książki jest ekolożka i inicjatorka akcji „Sprzątanie świata”.
"Tajemnica zamku" - Kolejny tom serii niesie ze sobą wiele niespodzianek. Znów pojawiają się mieszkańcy szwedzkiego miasteczka, którzy w tej części dają się skusić na obiecanki cacanki hrabiego. Główny bohater potrafi mamić, mówić miłe słówka, w planach pojawia się nawet podróż każdego roku na wyspę niedaleko Jamajki. Na szczęście Lasse i Maja studzą gorące głowy i pomagają rozwiązać tę kryminalną sprawę. A seria trzyma poziom.

Dzięki internetowi można  korzystać z różnych aplikacji, bibliotek cyfrowych, serwisów internetowych, które oferują ebooki i audiobooki. Na początek kilka adresów gdzie można za darmo przeczytać lekturę.

https://wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
https://lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach

Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

http://chmuraczytania.pl/

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów. Nie wymaga logowania.

Biblioteka SP5 przypomina o możliwościach kontaktu z nauczycielem bibliotekarzem drogą elektroniczną  poprzez wysłanie wiadomości na adres e-mail  g.smutek@sp5.konstantynow.pl

oraz bezpośredniego kontaktu od poniedziałku do piątku

w godz. 8:30-12:30.


Drodzy Uczniowie!

Dzięki internetowi można  korzystać z różnych aplikacji, bibliotek cyfrowych, serwisów internetowych, które oferują ebooki i audiobooki. Na początek kilka adresów gdzie można za darmo przeczytać lekturę.

https://wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
https://lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

http://chmuraczytania.pl/

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów. Nie wymaga logowania.

JAK SIĘ NIE PODDAĆ MANIPULACJI W NATŁOKU INFORMACYJNYM - DWIE PREZENTACJE

Ponieważ obecnie wszyscy uważniej śledzą informacje, to z pewnością część rodziców w naturalny sposób, podczas rozmów lub oglądania telewizji, tłumaczy dzieciom podstawy zasad weryfikacji źródeł, czy wiary lub braku wiary w dany przekaz. Prezentacja poświęcona fake newsom wyjaśnia je w prosty i precyzyjny sposób.  http://www.sp2.rzeszow.pl/download/zdalne/Fake%20News.pdf 

Jeszcze istotniejszą kwestią w kontekście sytuacji uczniów jest hejt. Niespożytkowana energia,  lęk, nuda, konflikty rodzinne, godziny spędzone przed komputerem i wiele innych czynników,  budzą chęć wyładowania nerwów na otoczeniu, a szczególnie na słabszych rówieśnikach. Gdy nie można "wyżyć się" sportowo lub towarzysko w inny sposób, dużo prostszym rozwiązaniem jest internetowy hejt. Zresztą rosnącą skalę zjawiska obserwujemy nie tylko wśród młodzieży, lecz także u dorosłych: na facebooku, twitterze itp.
Z prezentacji o hejcie dowiemy się m.in. czym jest, co kieruje hejterami i jak się zachowywać będąc adresatem hejtu.

http://www.sp2.rzeszow.pl/download/zdalne/Hejt.pdf


„Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój
drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.” - Francis Bacon

NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE w roku 2022/2023

mgr Grażyna Smutek

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI w roku szkolnym 2022/2023

poniedziałek:
wtorek:
środa:
czwartek:
piątek:

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej od 1 września 2020 r.

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS

i MEN. Celem procedur jest umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej przy jednoczesnym zminimalizowaniu zagrożenia zakażeniem.

1. Z wypożyczalni można korzystać w godzinach pracy biblioteki – informacja dostępna jest na tablicy informacyjnej na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły.

2. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wchodzić tylko uczniowie i pracownicy szkoły.

3. Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego: obowiązuje dezynfekcja rąk płynem dezynfekującym dostępnym w bibliotece oraz korzystanie

z maseczek ochronnych na usta i nos lub przyłbic.

4. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie). Pozostałe osoby pragnące skorzystać ze zbiorów biblioteki powinny oczekiwać w korytarzu szkolnym w bezpiecznej odległości 1,5-2 m.

5. W pomieszczeniu biblioteki wyznaczone są oddzielne strefy:

- dla osoby oddającej książki,

- dla osoby oczekującej na wypożyczenie

- do składowania oddanych książek- wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (strefa niedostępna dla czytelników).

6. W każdej strefie może przebywać jedna osoba.

7. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

8. Użytkownikom ogranicza się wolny dostęp do księgozbioru i korzystanie z czytelni.

KLIKNIJ I CZYTAJ! (Lektury 1-8) Lektury 1-3 Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki https://www.sydneynorthshorepolishsaturdayschool.org/uploads/1/1/9/5/11954357/wojtek.pdf Asiunia – Joanna Papuzińska http://www.zkpig7.pl/2015_2016/Asiunia_Joanna_Papuzinska.pdf Sposób na Elfa – Marc...

Moja domowa biblioteczka

W styczniu 2020 roku ogłoszono wyniki konkursu bibliotecznego "Moja domowa biblioteczka". Był to konkurs fotograficzny mający na celu promowanie czytelnictwa jako formy spędzania wolnego czasu i biblioteki szkolnej....

Dzień tolerancji w bibliotece

„Czy tylko wówczas, kiedy się zgubię, potrzebna jest świadomość tego, kim jestem?” W piątek 15.11.2019 r w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Dzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień. W słowniku można przeczytać, iż Międzynarodowy Dzień Tolerancji ( ang . International Day of Tolerance ) to święt...

Starsi czytają młodszym

W ramach akcji "Poczytaj mi kolego" prowadzonej przez szkolną bibliotekę uczniowie klas starszych czytają swoim młodszym kolegom: 8 listopada 2019 r. - uczeń klasy 7c - Piotr Hulewski czytał swoim młodszym kolegom książkę pt. "Wojtek spod Monte Cassino". Uczniowie klasy 2 poznali historię oswojonego przez żołnier...