Kontrola rodzicielska dziecka podczas korzystania z Internetu i urządzeń mobilnych

Kontrola rodzicielska to często stosowana przez rodziców opcja i założenie takiej blokady w telefonie jest bardzo rozsądnym posunięciem, ponieważ:

• zablokuje strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla najmłodszych,
  • dziecko nie będzie w stanie np. przypadkowo lub nieświadomie skasować cennych plików czy aplikacji.
  • uniemożliwi ona zainstalowanie niepożądanych programów na telefonie,
  • daje możliwość ustalenia limitu czasu korzystania z urządzenia lub poszczególnych aplikacji,

Blokadę rodzicielską warto zakładać w porozumieniu z dzieckiem, a nie po kryjomu.

Należy jednak pamiętać, iż żadna aplikacja do kontroli telefonu dziecka nie zastąpi rozmowy z dzieckiem i uświadamiania mu zagrożeń, jakie czekają na niego w sieci. Tylko odpowiednie przygotowanie do korzystania z Internetu pozwoli skutecznie zredukować wszystkie zagrożenia.

SMS Premium

Przed podarowaniem smartfona dziecku warto także zblokować SMS-y Premium, co da się zrobić w panelu obsługi klienta u danego operatora. Dzięki temu nie będzie możliwości wysyłania i otrzymywania płatnych SMS np. z zachęceniem do wzięcia udziału w konkursie. Często SMS-y tego typu są bardzo drogie lub automatycznie uruchamiają subskrypcję, co powoduje, że konto jest obciążane co miesiąc lub nawet co dzień.

Kontrola rodzicielska w telefonie występuje po kilkoma opcjami:

• jeżeli posiadamy Androida, należy wejść w zakładkę "ustawienia", a następnie wybrać pole "użytkownicy", gdzie znajdziemy opcję dodania nowego użytkownika,
  • kolejnym krokiem jest wybór "profilu z ograniczonym dostępem" i konfiguracja zabezpieczenia poprzez utworzenie kodu,
  • po wejściu w nowo utworzony profil nadajemy mu dowolną nazwę, a w dalszej kolejności wybieramy te programy lub strony internetowe, których dziecko od tej pory nie będzie mogło korzystać.

Blokada rodzicielska w Androidzie jest polecana także wtedy, kiedy umożliwiliśmy dziecku korzystanie z androidowego sklepu.

Należy wejść w Sklep Play, zaznaczyć "menu" i "ustawienia", a następnie wybrać opcję "kontrola rodzicielska". Dalszy krok to ustalenie kodu PIN, który ochroni zmianę ustawień przez małego użytkownika telefonu. Następnie, wchodząc w "aplikacje", ustawiamy kategorię wiekową przypisaną do aplikacji odpowiednich dla dziecka. Efektem będzie wyświetlanie się wyłącznie tych gier i programów, które są wiekowo dopasowane do naszych pociech.

Darmowa kontrola rodzicielska w telefonie

Rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej oferuje narzędzie zwane Google Family Link. Usługa ta jest darmowa całkowicie darmowa i składa się z dwóch aplikacji: jedna zainstalowana na telefonie rodzica, a druga z kolei na aparacie używanym przez dziecko. Google Family Link należy pobrać ze sklepu Google Play i App Store. Aplikacja ta ma na celu filtrowanie zakazanych dla dzieci treści oraz programów, jednak dobrze jest osobiście ustawić odpowiednie filtry według własnego uznania, jak choćby limit korzystania z sieci www lub blokadę na dostęp do sieci w godzinach nocnych.

Program Google Family Link blokuje zarówno niechciane treści dostępne na witrynach internetowych, jak i dostępne w sieci aplikacje — dzięki niej ograniczysz dziecku dostęp do gier 18+.

Warto jednak wiedzieć o istnieniu zewnętrznych i rozbudowanych aplikacji, które oferują pokaźną ilość dodatkowych oraz przydatnych funkcji dotyczących aktywności dziecka w sieci. Listę takich aplikacje znajdziecie Państwo na stronie:

Kontrola rodzicielska w telefonie u operatora. Usługi dla rodziców oferują także sieci komórkowe. Dzięki nim również istnieje możliwość zablokowania niechciane treści, z którymi mogą spotkać się mali użytkownicy telefonów. Są opcje zazwyczaj dodatkowo płatne.

• Sieć Orange - "Chroń Dzieci w Sieci"
  • Sieć Play - Play Ochrona Internetu
  • Sieć Plus - Plus Ochrona Internetu
  • Sieć T-Mobile - "Dzieci w Sieci”

Wiele przeglądarek internetowych pozwala na blokowanie treści dla dorosłych. Przykładem może być Safe Search – opcja w wyszukiwarce Google nakładająca filtr na wyszukiwane hasła.