Ferie zimowe 2023-2024

Zajęcia profilaktyczno-wypoczynkowe na półkoloniach zimowych w okresie ferii odbywały się w godz. od 8.00 do 16.00 w budynku  Szkoły Podstawowej nr 5 im. I Armii Wojska Polskiego w Konstantynowie Łódzkim. Z zajęć skorzystało 35 dzieci. Zajęcia były prowadzone przez 3 wychowawców a nad organizacją i prawidłowym przebiegiem półkolonii czuwał kierownik. W celu zapewnienia bezpiecznego pobytu dzieci, każdego dnia pracowała pielęgniarka szkolna. Uczestnikom zapewniono dwudaniowy obiad i herbatę.

Uczestnicy półkolonii zimowych korzystali z zajęć na terenie szkoły i poza nią. Celem głównym półkolonii zimowych było przede wszystkim zachęcenie dzieci do uczestniczenia w zajęciach ogólnorozwojowych oraz doskonalenie  umiejętności  nawiązywania wartościowych relacji interpersonalnych, konstruktywnego rozwiązywania problemów, budowania wzajemnego zaufania, doskonalenie komunikacji, integracja grupy, wszechstronny rozwój dziecka, kształtowanie nawyku aktywności ruchowej niezbędnej w różnych przejawach działalności człowieka (rekreacyjnej, zdrowotnej, artystycznej i sportowej). W ciągu tygodniowych zajęć profilaktyczno-wypoczynkowych dzieci uczestniczyły w wycieczkach. Wycieczka piesza do sali zabaw „Na fali” połączona z warsztatami ozdabiania  kubka  z masy polimerowej  dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych i przyjemnych wrażeń. Pobyt w EC 1 w  Łodzi – Miasto Kultury „Ulica Żywiołów”  był czasem eksperymentów i aktywności ruchowych, które wspierały wszechstronny ich rozwój. Dzieci uczestniczyły także w prelekcji połączonej z pokazem w Planetarium pt. „Kosmos dla najmłodszych. Poznały Układ Słoneczny-jego położenie w Drodze Mlecznej oraz planety. Następnie obserwowały gwiazdozbiory Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz inne widoczne na nocnym niebie. Słuchały opowiadań o mitach i legendach z nimi związanych. Wyjazd do kina w Łodzi na film- „Wyfrunięci” sprawił, że dzieci od samego rana były pełne emocji, a uśmiech nie znikał im z twarzy. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Niewątpliwie wielkim powodzeniem cieszyły się zajęcia z tworzenia biżuterii. Powstały wyroby w formie bransoletek, naszyjników, breloczków do kluczy a nawet opasek do włosów. Przewidziano również zajęcia z kodowania podczas których dzieci uczyły się  programowania robotów. Dla wszystkich grup zorganizowano w szkole warsztaty chemiczne w trakcie których dzieci pod czujnym okiem pani Edyty Sulak prowadziły doświadczenia, uczyły się wielu zasad obowiązujących w przyrodzie. Wybuchały nawet kolorowe wulkany. Było więc kolorowo, naukowo, wybuchowo i bardzo ciekawie. Nie zabrakło okazji do kreatywnych wytworów z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Uczestnicy wykonali grupowy portret, plakat promujący zdrowy i aktywny styl życia, powstały papierowe cuda techniką origami  oraz wiele innych tematycznych prac plastyczno-technicznych . Nie zabrakło również zajęć ruchowych. Współzawodnictwo, zdrowa rywalizacja i  dobra zabawa miała miejsce w trakcie zajęć ruchowych w hali sportowej. Uczestnicy grali również w gry planszowe takie jak: UNO, Bierki, Kalambury, Dobble, Japońskie szachy, Party i wiele innych. Dzieci zaprezentowały również swoje umiejętności wokalne w ramach występów - „ Kuźnia talentów” – pokaż co potrafisz, brały udział w zabawie tanecznej – „Zimowy bal”. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej nt.- ”Zasady bezpiecznego wypoczynku zimą”.

Czas upłynął bardzo szybko w miłej i wesołej atmosferze. Pozostaną nam w pamięci radosne chwile i mnóstwo niezapomnianych wrażeń.