Dzień Misia w 3a

Regionalki  25 listopada hucznie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie wykonywali misiowe opaski na głowę, w  których udali się wraz ze swoimi pluszakami na zajęcia biblioteczne. Pani G.Smutek opowiadała ciekawostki o książkowych, bajkowych niedźwiedziach i czytała fragmenty porywającej i pełnej niezwykłego uroku, a co najważniejsze, prawdziwej historii jednego z najbardziej niezwykłych kombatantów II wojny światowej – niedźwiedzia Wojtka. Zazwyczaj na swoje urodziny dekorujemy dom balonami, kwiatami, trzecioklasiści ozdobili salę na Święto Misia tym co sami wykonali w czasie zajęć. Była niedźwiadkowa girlanda, barwny transparent, misie z papierowych talerzyków. Było odkodowywanie i zakodowywanie niedźwiedzich portretów, niedźwiedzi tor przeszkód, wyścigi miśków. Przypomnieliśmy sobie o misiach- bohaterach z bajek łódzkiego Se-ma-fo-ra. Uczniowie słuchali ciekawostek związanych z różnymi gatunkami niedźwiedzi i o wykorzystaniu wizerunku niedźwiedzia w różnych gałęziach przemysłu w różnych krajach. Dziewczynkom podobały się misie w świecie perfum, torebek, biżuterii. W ramach regionalizmu "Łódź miastem czterech kultur" dowiedzieli się skąd w Berlinie- stolicy Niemiec- na ulicach jest tyle niedźwiedzi. Niedźwiedź - berliński symbol widnieje na herbie i fladze tego miasta. Od czasu do czasu można ujrzeć tego potężnego zwierza, pod postacią kolorowej figury. Nie są one tylko na zewnątrz. Znajdziemy je także na stacjach metra, w muzeach, a także w centrach handlowych. Trochę inne niedźwiedzie można zobaczyć przed sklepami z pamiątkami, w popularnym centrum handlowym KaDeWe, czy hotelem Hilton Berlin. Miśki możemy dostrzec nawet przed restauracjami. Każda figura jest inna, niektóre stoją nawet na rękach. Uczniowie poznali historię niemieckich złotych miśków- żelek Haribo, które zna prawie każdy, a kochają miliony na całym świecie niezależnie od wieku. Narodziły się w 1920r.  w kuchni Hansa Riegel  i w 2020r. obchodziły setne urodziny. Aktualnie roczna produkcja Złotych Misiów, ustawiona w jednej linii, 10-krotnie otoczyłaby Ziemię.  Regionalki dowiedziały się, że  Złoty Niedźwiedź jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych europejskich nagród filmowych  przyznawanych przez jury głównego  konkursu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie dla najlepszego filmu zgłoszonego do konkursu. Jak widać nie tylko dzieci lubią misie...