Łódzkie-weź głęboki łyk wody

Program Edukacji Ekologicznej pn. „Łódzkie-weź głęboki łyk wody” realizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 5 w Konstantynowie Łódzkim w klasach IV-VIII. Zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska poruszane są w trakcie realizacji materiału programowego na różnych przedmiotach np.; przyrodzie, biologii, geografii, fizyce, chemii, lecz wobec narastania zagrożeń i postępującej degradacji środowisk wymagają znacznie szerszego spojrzenia. Zagadnienia opracowywane w ramach projektu mają na celu wdrożenia uczniów do świadomego obserwowania zjawisk przyrodniczych, analizowania spostrzeżeń i doświadczeń, dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych zachodzących w przyrodzie, zrozumienia powiązań człowieka z przyrodą i jego odpowiedzialności za zmiany w środowisku. W osiągnięciu celu mają posłużyć wycieczki (zajęcia w terenie), które pozwolą uczniom na bezpośredni kontakt z otaczającym ich światem, samodzielne obserwowanie i badanie zjawisk przyrodniczych. Stąd cykl zajęć prowadzonych w terenie. Są to wycieczki po Parkach Krajobrazowych naszego województwa - w celu poznawczym ale także aby zrozumieć jak ważna jest ich ochrona czystości wód dla zachowania walorów krajobrazowych. W wycieczkach regionalnych wezmą udział wszyscy uczniowie z klas 5-8 naszej szkoły.