Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Gwiazda Piątki dla Polski

Profesor Mieczysław Wolfke

Inspiracją do przeprowadzenia projektu stał się dla nas profesor Mieczysław Wolfke - polski fizyk i wynalazca początku XX w. Urodził się w Łasku, dorastał i uczył się najpierw w Częstochowie, potem zaś w Sosnowcu aby po krótkim czasie rozwijać swoją karierę w Leodium, na Sorbonie i w Zurychu, w Lejdzie i Warszawie. Już jako dziecko zaprojektował i opracował matematycznie takie zagadnienia jak podróż międzygwiezdna czy telewizja. Poważna kariera przynosiła kolejne sukcesy - prace na holografią, zestalenie helu, badanie próżni. Pod koniec kariery, przed tuż przed wybuchem II Wojny Światowej podjął się przeprowadzenia eksperymentu - wypuszczenia balonu w górne warstwy atmosfery celem przeprowadzenia pomiarów naukowych. Niestety eksperyment ten, ze względu na pogodę i zawirowania polityczne, nigdy nie doszedł do skutku. W Szkole Podstawowej nr 5 postanowiliśmy przeprowadzić ten właśnie eksperyment aby uhonorować naszego wielkiego rodaka.

Eksperyment

Uczniowie naszej szkoły zostali zaznajomieni z sylwetką i dokonaniami profesora M. Wolfkego. Przeprowadzone zostały lekcje fizyki, na których omawialiśmy przykładowe eksperymenty przeprowadzane przez profesora a także ich wpływ na rozwój nauki. Dodatkowo do szkoły zostali zaproszeni prelegenci z Copernicus Project, którzy przeprowadzili eksperymenty z zakresu bardzo niskich temperatur. Chętni uczniowie zaprojektowali swoje włąsne doświadczenia, które chcieli przeprowadzić w górnych warstwach atmosfery. Ostatecznie do realizacji zostały wybrane 4 doświadczenia:

  1. Wysłanie próbki droższy spożywczych aby sprawdzić, czy promieniowanie wysokoenergetyczne w górnych warstwach atmosfery zabije te organizmy.
  2. Wysłanie plastra folii bąbelkowej aby sprawdzić, czy w bardzo niskim ciśnieniu bąbelki z powietrzem rozerwą się.
  3. Wysłanie kliszy fotograficznej w celu sprawdzenia czy promieniowanie kosmiczne prześwietli kliszę mimo światłoszczelnej osłony.
  4. Wysłanie karty pamięci SD z zapisanymi plikami aby sprawdzić, czy niesprzyjające warunki są w stanie uszkodzić ten nośnik.

"Sky is the limit"

Wzlot balonu stratosferycznego w ramach projektu "Gwiazda Piątki dla Polski" zakończył się pełnym sukcesem. Mimo nienajlepszej pogody balon bez żadnych problemów wzbił się w powietrze i po nieco ponad dwóch godzinach przekroczył pułap 30 000 m! Na tej wysokości balon pękł, a gondola wraz z całą zawartością, dzięki zintegrowanemu spadochronowi, bezpiecznie opadła na ziemię. Gondolę udało się przechwycić całą i w bardzo dobrym stanie. Do szkoły powróciły wszystkie próbki badawcze z doświadczeń zaproponowanych przez uczniów a także filmy z kamerek zainstalowanych w gondoli balonu. Musimy przyznać, że widoki zarejestrowane przez kamerki zapierają dech w piersiach.

Projekt "Gwiazda Piątki dla Polski" jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji BGK a całą misję stratosferyczną przeprowadzili profesjonaliści z Copernicus Project.