Gwiazda Piątki dla Polski

Profesor Mieczysław Wolfke

Inspiracją do przeprowadzenia projektu stał się dla nas profesor Mieczysław Wolfke - polski fizyk i wynalazca początku XX w. Urodził się w Łasku, dorastał i uczył się najpierw w Częstochowie, potem zaś w Sosnowcu aby po krótkim czasie rozwijać swoją karierę w Leodium, na Sorbonie i w Zurychu, w Lejdzie i Warszawie. Już jako dziecko zaprojektował i opracował matematycznie takie zagadnienia jak podróż międzygwiezdna czy telewizja. Poważna kariera przynosiła kolejne sukcesy - prace na holografią, zestalenie helu, badanie próżni. Pod koniec kariery, przed tuż przed wybuchem II Wojny Światowej podjął się przeprowadzenia eksperymentu - wypuszczenia balonu w górne warstwy atmosfery celem przeprowadzenia pomiarów naukowych. Niestety eksperyment ten, ze względu na pogodę i zawirowania polityczne, nigdy nie doszedł do skutku. W Szkole Podstawowej nr 5 postanowiliśmy przeprowadzić ten właśnie eksperyment aby uhonorować naszego wielkiego rodaka.

Eksperyment

Uczniowie naszej szkoły zostali zaznajomieni z sylwetką i dokonaniami profesora M. Wolfkego. Przeprowadzone zostały lekcje fizyki, na których omawialiśmy przykładowe eksperymenty przeprowadzane przez profesora a także ich wpływ na rozwój nauki. Dodatkowo do szkoły zostali zaproszeni prelegenci z Copernicus Project, którzy przeprowadzili eksperymenty z zakresu bardzo niskich temperatur. Chętni uczniowie zaprojektowali swoje włąsne doświadczenia, które chcieli przeprowadzić w górnych warstwach atmosfery. Ostatecznie do realizacji zostały wybrane 4 doświadczenia:

1. Wysłanie próbki droższy spożywczych aby sprawdzić, czy promieniowanie wysokoenergetyczne w górnych warstwach atmosfery zabije te organizmy.
  2. Wysłanie plastra folii bąbelkowej aby sprawdzić, czy w bardzo niskim ciśnieniu bąbelki z powietrzem rozerwą się.
  3. Wysłanie kliszy fotograficznej w celu sprawdzenia czy promieniowanie kosmiczne prześwietli kliszę mimo światłoszczelnej osłony.
  4. Wysłanie karty pamięci SD z zapisanymi plikami aby sprawdzić, czy niesprzyjające warunki są w stanie uszkodzić ten nośnik.

"Sky is the limit"

Wzlot balonu stratosferycznego w ramach projektu "Gwiazda Piątki dla Polski" zakończył się pełnym sukcesem. Mimo nienajlepszej pogody balon bez żadnych problemów wzbił się w powietrze i po nieco ponad dwóch godzinach przekroczył pułap 30 000 m! Na tej wysokości balon pękł, a gondola wraz z całą zawartością, dzięki zintegrowanemu spadochronowi, bezpiecznie opadła na ziemię. Gondolę udało się przechwycić całą i w bardzo dobrym stanie. Do szkoły powróciły wszystkie próbki badawcze z doświadczeń zaproponowanych przez uczniów a także filmy z kamerek zainstalowanych w gondoli balonu. Musimy przyznać, że widoki zarejestrowane przez kamerki zapierają dech w piersiach.

Projekt "Gwiazda Piątki dla Polski" jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji BGK a całą misję stratosferyczną przeprowadzili profesjonaliści z Copernicus Project.