Wycieczka klas 5 do Wrocławia

W dniu 17.10.2019r. uczniowie klasy Ve i Vd  oraz Vc i Vf wraz z wychowawcami i opiekunami wyjechali na 1-dniową wycieczkę do Wrocławia. W programie było zwiedzanie Wrocławskiego ZOO wraz z Afrykarium, oraz podążanie szlakiem wrocławskich krasnali z przewodnikiem a także wizyta w Kolejkowie - największej w Polsce makiecie kolejowej przedstawiającej Dolny Śląsk w miniaturze.  Zapowiadało się niezwykle ciekawie i … tak też było. Dopisała pogoda  jak i humory wszystkim uczestnikom wycieczki. Około godziny 11 zawitaliśmy do Afrykarium ( Oceanarium we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym). Przeszklony, podwodny tunel stał się największą atrakcją dla uczniów. Prezentował on faunę Afryki i rafy koralowej Morza Czerwonego. Widzieliśmy tam pingwiny, foki, hipopotamy, manaty i krokodyle nilowe oraz żółwie, różnokolorowe rybki, meduzy, płaszczki, a także rekiny brunatne. Podziwialiśmy w ZOO wiele zwierząt, ale najciekawsze okazały się małpy, które odegrały dla naszych najmłodszych widzów spektakl artystyczny z akrobacjami na linie.
Po zwiedzaniu ogrodu botanicznego wstąpiliśmy do restauracji 'Letnia' na pyszny dwudaniowy obiad. Po obiedzie udaliśmy się podzieleni na dwie grupy w poszukiwaniu krasnali ukrytych w uliczkach i zaułkach Wrocławia, a jest ich całkiem sporo, bo aż 349. Podczas spaceru widzieliśmy Halę Stulecia, która jest jedynym obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz dowiedzieliśmy się o historii powstania polskiej Doliny Krzemowej, która przez setki lat była miastem wielu kultur i narodowości, a do 1945r. znajdowała się w granicach terytorialnych III Rzeszy. Z ciekawostek, które utkwiły nam w pamięci to, że: Wrocław nazywany jest również miastem 100 mostów (podobno jest ich ponad 130 – nad ich liczbą wciąż trwają spory, bowiem przed wojną istniały 303 mosty i kładki), a przez stolicę Dolnego Śląska przepływa aż 19 rzek, z których największą z nich jest Odra, sprawiając wrażenie drugiej Wenecji. W trakcie  szukania krasnali mijaliśmy Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W oficynie Ossolińskich znajdują się zbiory liczące obecnie ok. 1.800.000 jednostek, pośród których są czasopisma, rękopisy, dokumenty, stare druki, rysunki, ryciny, obrazy, ekslibrisy, medale, monety, pieczęcie, mapy i plany, plakaty, broszury, afisze, zbiory mikroformowe. Co roku Ossolineum przygotowuje kilka dużych wystaw, spotkań autorskich, koncertów i przedstawień teatralne. Ostatnim i jedynym w swoim rodzaju punktem programu było Kolejkowo  przedstawiające miniaturowy świat Dolnego Śląska odwzorujący rzeczywistość i  codzienne życie miniaturowych mieszkańców kolejwkowa- m. in. obserwatorium na Śnieżce, wrocławski rynek, dworzec kolejowy Świebodzki i w Karpaczu, Schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.  Przedstawione są sytuacje z  życia na wsi, turystów podczas wypraw górskich, narciarzy, leśniczych, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców, plażowiczów itp. Na makiecie znajduje się ponad 120 budynków a także ponad 2000 figurek ludzi i zwierząt oraz niezliczona ilość torów kolejkowych po których porusza się kilkanaście pociągów. Na makiecie zastosowano efekt dnia i nocy co  podnosi atrakcyjność ekspozycji. Po całym i pełnym dniu wrażeń wróciliśmy z wycieczki szczęśliwi do domów.

Małgorzata Kowalska-Pęczek