Jasełka w naszej szkole

Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. - cytat z Ewangelii świętego Łukasza, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem,  czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.

Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin przeżywaliśmy w piątek 20 grudnia  br.  za przyczyną uczniów naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka. Uroczyste spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych w osobach: Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego P. Robert Jakubowski, Sekretarz Miasta Konstantynowa Łódzkiego P. Anna Łosiak, Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Konstantynowie Łódzkim- ks. Leszek Kaźmierczak. Niezmiernie miło było nam gościć również emerytowanych pracowników naszej szkoły.

Pani Lidia Karasińska jak co roku stanęła przed wyzwaniem wystawienia nowych, wspaniałych i oryginalnych jasełek. A nie jest to takie proste, gdy tematyka - historia narodzin Jezusa w Betlejem - jest oczywiście niezmienna. Przedstawienie, które emanowało spokojem i pokojem, bo takie było jego założenie, wprowadzało widzów w stan autentycznego przeżywania. Ciepłe, prosto z serc płynące teksty z dziecięcą wrażliwością składały hołd Małemu Jezusowi. Przedstawienie pt. „Okruchy dobra w tę noc grudniową” było okazją do przypomnienia losów bohaterki baśni Hansa Christiana  Andersena  „Dziewczynka z zapałkami”. W Jasełkach bowiem wystąpiły nie tylko wszystkie postacie znane z historii o Bożym Narodzeniu: Herod, Śmierć i Aniołowie, Diabły, Pasterze, Trzej Królowie, Żyd i Święta Rodzina, ale również pojawiły się postaci z baśni. Całości dopełniła piękna dekoracja. Symboliczna, ale zarazem efektowna scenografia przenosiła widza od domu ubogiej dziewczynki do stajenki w Betlejem.

Szkolni aktorzy zaprezentowali historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponadto widzowie usłyszeli utwory muzyczne-kolędy, w których uczniowie oddawali hołd narodzonemu Zbawicielowi i zastanawiali się nad fenomenem Bożego Narodzenia. Kolejny raz Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Uczniowie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Ich wrażliwość wspaniale objawiły się w przedstawieniu. Należy więc się cieszyć, że tradycja Jasełek pozwala każdego roku zabłysnąć i pokazać się naszym aktorom. Stroje, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska sprawiły, że nasze serca wypełniła radość i wprowadziła w świąteczny klimat. Ukazane zostały odwieczne wartości takie jak miłość, życzliwość, nadzieja. Zawarte w programie treści religijne przeplatane kolędami oraz pastorałkami  wytworzyły niepowtarzalny nastrój. Wszyscy występujący uczniowie wykazali się dużym kunsztem aktorskim i muzycznym. Ich gra była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła.

Po części artystycznej Dyrektor szkoły – P. Grażyna Gortat oraz goście pochwalili występ młodych artystów oraz złożyli obecnym życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Miłym akcentem dla młodych aktorów były słodkie upominki, które przywieźli dla nich przedstawiciele władz samorządowych.

Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy właśnie na nie. Uroczystość jasełkowa okazała się bardzo udana, widzowie byli oczarowani magią przedstawienia. Stała się również okazją do wzmacniania więzi między uczniami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi. Była dla nas lekcją zadumy i refleksji. Przygotowywane z wielkim zaangażowaniem przez dzieci Jasełka nie są jedynie przypomnieniem historii narodzin Dzieciątka Jezus, ale zawsze zawierają jakieś głębsze przesłanie. Tym razem było podobnie. Tak niewiele potrzeba, żeby dostrzec, zrozumieć…., wystarczą okruchy dobra.  Zatem nie pozostaje nic innego jak pogratulować i podziękować aktorom, którzy włożyli wiele pracy i trudu w przygotowanie tegorocznych Jasełek.