Dzień Tolerancji

16 listopada obchodziliśmyDzień Tolerancji. Uczniowie z koła dziennikarskiego i parlamentu uczniowskiego zadawali następujące pytania uczniom, nauczycielom oraz ludziom spotkanym na ulicy:

·Czy jest Pan/Pani tolerancyjny/a?

·Czy uważa Pan/Pani, że Polacy są tolerancyjni?

·Czy zdaniem Pana/Pani w ostatnich czasach jesteśmy bardziej tolerancyjni, mniej tolerancyjni, czy bez zmian?

·Gdzie Pani/Pana zdaniem powinno się uczyć tolerancji?

Na pierwsze pytanie 95% ankietowanych odpowiadało, że są tolerancyjni, pozostałe 5%, że nie.

Według 40% mieszkańców Polska jest tolerancyjnym krajem, za to 60% uważa, że Polska jest nietolerancyjna.

45% społeczeństwa naszego miasta uważa, że Polacy są bardziej tolerancyjni, 33% uważa, że nie nastąpiły żadne zmiany a 20%, że jesteśmy mniej tolerancyjni.

Ostatnie pytanie zdecydowana większość powiedziała, że tolerancji powinniśmy uczyć się w szkole i w domu.

agata i ania

Nauczycielom zadano parę pytań na temat tolerancji (wg oliwii):

1. Czy jest Pani/Pan tolerancyjny i dlaczego? - wszyscy, którzy zostali zapytani, odpowiedzieli, że tak, są tolerancyjni, ale niektórzy tłumaczyli, że jest ona do pewnych granic, których nie powinno się przekraczać.

2. Co to znaczy według Pani/Pana tolerancja, być tolerancyjnym? - Odpowiadali, że jest to dla nich akceptacja koloru skóry, innych poglądów, orientacji, wyglądu, pewnych zachowań, podejściu do bycia oraz traktowanie wszystkich na równi.

3. Dlaczego ludzie nie są tolerancyjni? - nauczyciele odpowiadali bardzo podobnie, czyli odpowiedzieli, że ludzie boją się, nie rozumieją pewnych zachowań, chcą być tacy, jak inni, boją się inności, bycia innym niestandardowym oraz, że jest to po prostu kwestia wychowania.

4.Czy uważa Pani/Pan, że nasze miasto i Polska jest tolerancyjna? - większość odpowiedziała,że absolutnie nie, gdyż im mniejsze miasto tym gorzej i, że nie we wszystkich aspektach, jednak bardzo małe część spytanych odpowiadała, że nasze miasto jest tolerancyjne.

5.Czy jest ważne aby być tolerancyjnym? - każdy z zapytanych nauczycieli odpowiedział, że jest to bardzo ważne, gdyż daje to wolność, brak konfliktów oraz wojen oraz trzeba tolerować i być tolerowanym, gdyż musi to działać w dwie strony.

(wg nauczycieli, z którymi rozmawiała zuzia)

Pytania, które zostały zadane nauczycielom naszej szkoły:

· Czy jest Pan/Pani tolerancyjny i dlaczego? W jaki sposób to Pan/Pani pokazuje?

· Co to znaczy według Pana/Pani tolerancja? Być tolerancyjnym?

· Dlaczego ludzie nie są tolerancyjni?

· Czy uważa Pan/Pani, że nasze miasto i polska jest tolerancyjna?

· Gdzie Pana/Pani zdaniem powinno uczyć się tolerancji?

· Czy Pana/Pani zdaniem w ostatnich czasach jesteśmy:

- Bardziej tolerancyjni

- Mniej tolerancyjni

- Bez zmian

· Czy uważa Pan/Pani, że Polacy są tolerancyjni ( w skali od 1 do 6)

· Czy jest Pan/Pani tolerancyjny/a ( w skali od 1 do 6 )

Większość nauczycieli zgodziło się odpowiedzieć na pytania, lecz zdarzyło się też, że niektórzy odmówili odpowiedzi.

Z ankiet wychodzi na to, że nauczyciele ze szkoły są tolerancyjni i jest to dla nich ważne.

W jaki sposób to okazują? Są tolerancyjni, wiec akceptują odmienny wygląd uczniów i nie tylko, dla nich nie jest ważny kolor skóry, inna narodowość czy inna religia, ponieważ nie są to powody do tego, żeby kogoś nie akceptować, każdy ma prawo być taki, jaki jest.

-Co według nauczycieli znaczy być tolerancyjnym? To znaczy akceptować inność.

-A gdzie powinniśmy się uczyć tolerancji? W szkole, w domu a tak naprawdę wszędzie.

Czy nasze miasto/ kraj jest tolerancyjne bardziej? Mniej? A może bez zmian?

Większość nauczycieli odpowiadała, że nasze miasto raczej bez zmian, natomiast Polska  jest bardziej tolerancyjna w ostatnich czasach.

zuzia